Nelamuriri despre varicocel

Boli genitale masculine

Postata de Mykyei91 cu 11 ani in urma.

Buna seara ! Anul trecut in data de 11 nov am fost diagnostica cu chiste bilaterale si varicocel stang moderat cu reflux in urma procedurii Vasalva (ecografie) . M-am prezentat la un urolog in urma durerilor la picior si testicul iar sfatul acestuia a fost sa ma masturbez mai des sau sa am o activitate sexuala mai fasta in ceea ce priveste chistele iar in ceea ce priveste varicocelul a zis ca atunci cand ma hotarasc sa ma duc sa ma opereze. Durerea reapare in urma exercitiilor la sala, nu este insuportabila doar deranjanta. As vrea sa va intreb daca e vreo problema ca aman operatia pana prin decembrie si imi continui exercitiile la sala (incerc sa fac astfel incat sa nu fortez abdomenul) ac***a in vedere ca nu am sesizat nicio schimbare fizionomica a testiculelor, dar prin palpare simt in spatele celui stang o formatiune dilatala, spongioasa, care nu stiu concret ce este (cred doar ca e epididimul) ?
Multumesc !

Raspunsuri (1)

M.George

acum 11 ani

Sunt varicocele care trebuesc operate si sunt altele care nu necesita operatie, asta medicul urolog stabileste cu acordul tau. Legat de durea in testicole poate fi si din cauza efortului sau a excitatiei si a acumularii de tensiune in zona genitala si bine zice medicul ca aceasta tensiune trebuie descarcata sau prin sex prin masturbare