Mi a apărut o aluniță nu foarte mare in vârful penisului, nu mă doare nimic doar e acolo, e grav?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11721720766 cu 2 luni in urma.

Aluniță in vârful penisului

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Aspectul unei alunite sau orice modificare a pielii in aceasta zona sensibila poate fi ingrijoratoare. Pe baza descrierii oferite, nu suna ca ceva grav, dar ar trebui totusi sa consultati un medic pentru a fi sigur. Exista o serie de afectiuni dermatologice care pot aparea pe penis, inclusiv alunite, negi, leziuni etc., unele dintre acestea fiind legate de virusul HPV.

Este important sa monitorizati alunita pentru orice schimbare de forma, dimensiune sau culoare. Daca observati astfel de modificari, sau incepe sa va doara, manance sau sangereze, este esential sa mergeti la medic.

Odata cu consultul medical, medicul poate decide sa faca biopsie, adica sa recolteze o mica mostra din alunita pentru a o analiza la laborator.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie, https://www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Ingrijirea-pielii/alunitele-ce-sunt-si-ce-trebuie-sa-stim-despre-elei_18508
sfatulmedicului.ro/Alunite--negi-si-keratoze/alunitele-cand-sa-ne-alarmami_1397