Interpretare analize?

Boli genitale masculine

Postata de Ionut cu o luna in urma.

Celule epiteliale poligonale frecvente
Celule epiteliale rotunde rare
Celule cu aspect "clue cell". Absente
Leucocite. Frecvente
Hematii. Absente
Levuri. Absente
Flora microbiana Frecventa Flora lactobacilara

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Analizele prezentate arata faptul ca exista un numar mai mare de celule epiteliale poligonale si de leucocite, indicand probabil prezenta unei infectii sau a unei inflamatii la nivelul tractului urogenital. "Clue cells" sunt celule epiteliale vaginale care sugereaza prezenta vaginozei bacteriene, insa in cazul de fata, acestea sunt absente, semnaland ca vaginoza bacteriana nu este prezenta. De asemenea, lipsa celulelor cu aspect de levuri sugereaza ca nu exista o infectie fungica (cum ar fi candidoza).

Flora lactobacilara frecventa indica prezenta unei flore microbiene normale in tractul urogenital, care contribuie la mentinerea unui mediu acid (cu pH scazut), esential pentru prevenirea cresterii excesive a altor bacterii potential daunatoare.

Totusi, pentru a confirma aceste rezultate si a identifica cauza exacta a inflamatiei sau infectiei presupuse, ar trebui sa consultati un specialist.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Infectii-genitale-feminine/cum-puteti-scapa-de-infectiile-genitalei_16907