imi trebuie trimitere de la med. de familie pentru control la urologie?

Boli genitale masculine

Postata de marian2oo7 cu 9 ani in urma.

Buna ziua, as vrea sa stiu daca am nevoie de trimitere de la medicul de familie pentru o consultatie la urologie sau dermatologie, deoarece prezint simptomele unei uretrite.
Mentionez ca in ultimul timp nu am lucrat in Romania si nu stiu daca mai sunt inregistrat la vreun medic de familie.
Si as vrea sa mai stiu daca o simpla analiza de urina poate detecta cauza infectiei si daca o am.
Multumesc!

Raspunsuri (1)

Medic SfatulMedicului

acum 9 ani

Daca doriti sa fiti consultat intr-un spital/clinica ce detine contract cu casa de asigurari, aveti nevoie de bilet de trimitere de la medicul de familie.
Sumarul de urina poate detecta infectia urinara iar in urma uroculturii- se poate pune in evidenta si tipul de infectie.
Pentru uretrita, este indicat si examenul secretiei uretrale.