hernie inghilara sau ce?

Boli genitale masculine

Postata de caroi cu 12 ani in urma.

am un fratior mai mic are 7 ani, 40kg da nascut cu un testicul (stang) mai mare, acuma parca are inca un testicul in partea stanga parca are doua testicule unu mai jos unu mai sus plus ala din dreapta care nu are nimica .am fost la un chirurg specialist si cand am ajuns acolo nu mai avea "punga aia din stanga parca era p***atele stranse si nu se mai vedea .doctoru nea zis ca nu are nimica acum ajunsi acasa iar are un fel punga cu apa in partea stanga a testicului stang din jos de el si si el e mai mare un pic ca cel din partea dreapta .ajutatima cu ceva va rog

Raspunsuri (4)

Adrienne

acum 12 ani

Ar putea fi vorba despre un HIDROCEL CONGENITAL . Ar fi bine sa faca o ecografie. Recomandarea ar fi de tratament chirurgical,daca lichidul nu s-a absorbit pana la varsta de 2 ani. Hidrocelul congenital poate creste riscul de hernie inghinala. Ar fi bine sa-l vada,eventual, si un alt medic.

Claudiu Marinca

acum 10 ani

Buna, am o prolema cu testiculul stang, este mai mare decat cel drapt si este de ceva timp asa dar nu ma doare. Sa fie din cauza ca am mai fost operat de hernie inghilara ,operatia asta am avuto cand aveam 7 ani ,iar acum am 21 de ani. Ce recomandare imi dati?

nicusor

acum 7 ani

Buna ziua domn doctor sunt in strainatate si de vreo 2 saptamani ma simt foarte rau ma doare ousoru stang am temperatura la el ma arde ,testiculele simt ca sunt in abdomen ridicate nu stiu ce sa fac ma cam panicat

nicusor

acum 7 ani

Buna ziua domn doctor sunt in strainatate si de vreo 2 saptamani ma simt foarte rau ma doare ousoru stang am temperatura la el ma arde ,testiculele simt ca sunt in abdomen ridicate nu stiu ce sa fac ma cam panicat