fisuri si usturimi pe pielea preputului

Boli genitale masculine

Postata de mariana.dima cu 12 ani in urma.

P.S. : Sotul are diabet de tip II,de vreo 10 ani, cu valori ale glicemiei intre 150 si 250 sub tratament cu pastile, probleme cardiace severe cu tratament permanent. Din cand in cand ii apare si o mancarime pe fata, gat si coate, apar pe piele un fel de blande nu prea mari. Dar totusi problemele genitale descrise nu se manifesta lafel, deci nu cred ca este o alergie. Sau daca este atunci poate fi de la un medicament sau de la diabet ?

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

diabetul zaharat este o afectiune ce predispune la infectii cu agenti oportunisti, printre care si candida. etiologia inflamatiei locale se va stabili printr-un consult prealabil de dermatologie.
o balanita candidozica (inflamatie a preputului) in formele cronicizate prezinta fisuri dureroase pe gland si preput ce necesita un tratament antimicotic local, indicat de medicul dermatolog.