fistula anala

Boli genitale masculine

Postata de alex97 cu 8 ani in urma.

De ceva timp(tind sa cred ca am cam 1-2 ani) mi-a aparut un fel de chestie foarte mica ,aparent neagra care la atingere pare a fi un fel de gaura(una extrem de mica) in imediata vecinatate dintre fesieri.Mentionez ca are un miros extrem de neplacut(indiferent de faptul ca ma spal in fiecare zi),transpir foarte mult in zona aceea,si prezinta o iritatie in zona circulara a acesteia(destul de proeminenta),pe care se prelinge o substanta cleioasa,apraope alba.Multumesc de ajutor!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Este posibil sa aveti o fistula anala. Este un mic tunel care se dezvolta intre capatul intestinului (anusul) si pielea din apropiere. Exista mai multe simptome care ar putea indica prezenta unei fisuri anale, cum ar fi disconfort, iritatie sau scurgeri anormale, care sunt simptome pe care le-ai mentionat. Este important sa stii ca nu toate fisurile anale necesita tratament, insa in cazul in care cauzeaza simptome neplacute sau dureroase, este recomandat sa te adresezi unui specialist.

Fistulele anale nu se vindeca de obicei de la sine, asa ca este posibil sa fie necesar un tratament medical sau chiar o interventie chirurgicala.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/proctologie

Articol de interes:
sfatulmedicului.ro/Hemoroizii-si-fisura-anala/fistule-anale_10571