Fimoza

Boli genitale masculine

Postata de WoKy cu 11 ani in urma.

Fratele meu de 5 an are fimoza. Poate scapa de fimoza fara decalotare? Prin antibiotice si nu mai stiu eu ce creme. Mama e "ca moarta" cand a aflat si se teme ca ajunge cu el pe la spital.
Un sfat vreau, orice.
Multumesc Anticipat!

Raspunsuri (3)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Nu exista tratament medicamentos care sa vindece fimoza. Este recomandat sa fie consultat de catre un chirurg pediatru pentru evaluare si aprecierea indicatiei de incizie.

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 11 ani

Daca fimoza are o cauza acuta cum ar fi o balanita (micotica sau bacteriana), tratamentul corect al acesteia va conduce si la rezolvarea fimozei. Daca problema este mai veche si s-a constituit o fibroza a preputului, rezolvarea este chirurgicala (circumcizia). Un consult la dermatolog va stabili exact conduita de urmat.

WoKy

acum 11 ani

A aparut acum cateva zile. Mama a luat de la farmacie o crema, la recomandare farmacistului si medicului de familie si il maseaza in fiecare seara, iar la 6 ore ii da antibiotic. El zice da durerea a disparut si nu il mai doare cand urineaza, iar in locul unde a fost localizat focarul infectiei, nu mai este umflat si nu mai curge infectie.
Acum 2 zile gasea pe lenjeria intima urme de infectie cum a curs. Mai este nevoie de urolog?