Fimoza

Boli genitale masculine

Postata de vlad.andrei cu 11 ani in urma.

Buna ziua... am 18 ani si cred ca sufar de fimoza. Pe deschiderea preputului se afla o zona de piele, un fel de o escrescenta alba de aproape jumatate de cm, tare, care ustura in timpul urinarii sau la orice atingere. Din cauza ei nu imi pot retrage preputul. In rest, cealata zona de piele nu pare sa aiba probleme, iar glandul nu este lipit de preput. Eu locuiesc doar cu mama mea si imi este jena sa discut cu aceasta pentru a merge la medic...de aceea va rog sa-mi spuneti cam ce as putea avea si daca este nevoie neaparata de circumcizie sau s-ar putea trata si altfel...Specific, ca am aceasta problema de mic.

Va multumesc.

Raspunsuri (3)

narhesusa

acum 11 ani

buna...pt escrescenta alba, cel mai bine ar fi sa mergi la un medic sa te vada (urolog), care poate sa-ti confirme diagnosticul de fimoza- trebuie sa te lamuresti, iar pt asta ai nevoie de un medic...poti merge si fara mama ta la medic cu o trimitere de la medicul de familie...nu te costa nimic
Totusi, cred ca daca ai vb cu mama ta, nu cred ca te-ar refuza. Pana la urma e mama ta!

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Este recomandat sa consultati medicul urolog pentru diagnostic si recomandari. Numai astfel veti avea parte de raspunsurile necesare.

anonim

acum 11 ani

salut, cunosc cate ceva despre asta, am trecut si eu prin ea, daca ai fimoza nu poti sa iti decalotezi instrumentul normal... adica atunci cand vrei sa tragi de piele sa scoti ursu la plimbare ai dureri... am inteles ca se poate trata foarte usor dar nu incerca sa faci ceva de capul tau pentru ca poti sa ajungi la parafimoza, adica sa faci un inel purulent in jurul capului penisului care nu te va lasa sa iti recalotezi instrumentul (in unele cazuri in care inelul este de jur imprejur se taie complet circulatia si trebuie indepartat chirurgical).
oricum fii optimist, am trecut prin parafimoza eu si m-am ales doar cu o sperietura zdravana... doctorul m-a sfatuit sa tin pielea calotata tot timpul, sa pun putina gheatza prin un prosop si sa ma spal de 2-3 ori pe zii, de preferat cu ceai de musetel.
totusi cel mai bine este sa vezi un specialist care iti va spune clar cum sta treaba... mult noroc si sanatate