Eritrocite marite?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11723668434 cu o luna in urma.

Buna ziua! Ma numesc Cristi, am 41 de ani, mi-am facut analizele si mi-au iesit niste valori marite ( eritrocite=154, eritrocite izomorfice=147.6, nr.leucocite=11.4, limfocite=21.6, nr.monocite=0.9, nr.granulocite=7.6, nr.eozinofile=0.3), in rest toate celelalte valori sunt bune. Urmeaza sa ma duc la urolog, dar as dori sa stiu daca este posibil sa fie vorba de cancer? Multumesc anticipat.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Analizele de sange pot indica diverse probleme de sanatate, dar nu pot diagnostica in mod specific o boala ca fiind cancer. Eritrocitele marite pot sugera deshidratare, boala pulmonara, boli renale sau tulburari ale maduvei osoase. Leucocitele marite pot fi un semn al unei infectii, a unei boli autoimune sau a unui stres sever.

Faptul ca aveti eritrocite marite si leucocite marite nu inseamna automat ca aveti cancer. Este important sa discutati aceste rezultate cu medicul dvs. si sa faceti investigatii suplimentare pentru a determina cauza exacta.

Nu va faceti griji inainte de a avea toate informatiile. Medicul dumneavoastra va va ghida prin toate etapele diagnosticului si tratamentului.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/hematologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Anemiile/talasemia-boala-ereditara_914