epididimita

Boli genitale masculine Epididimita

Postata de membru233088 cu 11 ani in urma.

pentru epididimita cronica bilaterala sanse de vindecare tratament sau operatie exsta?

Raspunsuri (2)

membru233088

acum 11 ani

buna tuturor. in urma cu 5 ani am fost diagnosticat cu epididimita .am urmat tratamentul dr cu gentamicina si diclofena injectii dar acel nodul nu sa vindecat definitiv.dupa tratament am fost inapoi la dr si a zis sa-l lasam asa sa nu umblam la el...anul trecu dupa o spermograma am fost diagnistizat cu azoospermie... cu diagnosticul am fost la acelasi dr ... control si diagnostic epidimita cronica bilaterala.am urmat un tratament cu zanocin si diclofenac dar nici un rezulta... mar interesa daca exista un alt tratament sau daca se poate opera asa ceva.. va multumesc

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

In cazul epididimitei cronice se recomanda tratament antibiotic timp de 4-6 saptamani. Urmatorul pas este interventia chirurgicala (indicata in special, pentru cazurile dureroase de epididimita) insa, inainte de aceasta, este bine sa discutati cu medicul urolog despre consecintele asupra fertilitatii.