Durere la nivelul zonei inghinale

Boli genitale masculine

Postata de Naparus-Alin cu 11 ani in urma.

Buna ziua ! Am 14 ani si de ieri ma doare in zona inghinala , durerea incepe de la testiculul stang si se duce pana la nivelul coapsei ca pe niste tendoane sau vene nu stiu exact ce sunt . Daca il ating sau ma ridic in picioare am dureri mari.Vreau sa va spun ca nu este umfalt pentru a spune ca este hernie si nu am nici varicocel deoarece nu am acea "punga de rame" deasupra lui.
Ce poate fi ?Dereglari hormonale ?Ce mi-ati recomanda sa fac?Pe ce cale poate fi rezolvata ?
Va rog ajutati-ma !
Multumesc !

Raspunsuri (1)

Alexandru

acum 11 ani

In primul rand ar trebui sa te consulte un medic - pt varicocel un urolog, eventual chirurg general pentru hernie. Oricare din ei pot teoretic diagnostica si afectiunea care tine de ramura celuilalt. Trebuie sa ai in vedere ca varicocelul este impartit in 4 grade, de la I la IV, ultimul fiind cel mai sever. Acel "sac de rame" descris in literatura de specialitate se descrie la gradele mari de varicocel. e drept ca si durerea caracterizeaza tot varicocelul de grad mare, insa nu e neaparat o regula. de asemenea hernia inghinala poate sa fie una mica, sau chiar sa fie o alta problema la testicul. Important e sa ai parte de un consult medical.