despre orgasm

Boli genitale masculine

Postata de eudanyel cu 13 ani in urma.

Buna ziua! vreau sa va intreb ceva, care este diferenta dintre orgasmul provocat de tine insuti si orgasmul provocat de partenera? si as vrea sa imi raspunda si Adrienne si Iuli, va multumesc .

Raspunsuri (8)

Iuli

acum 13 ani

Adrienne si Iuli sunt femei, deci nu au partenere ci parteneri. Vorbesti din punctul de vedere al unui barbat sau al unei femei? Te referi la orgasmul vaginal sau clitoridian? Am nevoie sa imi rasp la aceste intrebari ca sa pot sa inteleg mai exact ce vrei sa stii.

eudanyel

acum 13 ani

Eu m-am referit din punct de vedere al sanatatii, cum ar putea sa dauneze orgasmul la un barbat masturbandu-se ,fata de cel care este provocat de o femeie ac***a act sexual.

Grig15

acum 13 ani

Nu dauneaza deloc!!!

Iuli

acum 13 ani

Din punct de vedere al sanatatii fizice sau mintale? Fizic nu este nici o diferenta. Psihic este o diferenta colosala!

eudanyel

acum 13 ani

Doar din punct de vedere fizic intreb,si va spun si de ce -eu am citit pe multe forumuri dintre care si aici ca unii spun ca masturbarea la barbati dauneaza sanatatii , altii spun ca daca ai o viata sexuala si pe langa asta te si masturbezi nu este problema ,dar eu asta nu inteleg care este diferenta dintre cele 2 orgasme ,ca practic in ambele la final ai ejaculare care dupa mine se numeste orgasm- si atunci de ce unii spun ca nu este bine sa te masturbezi ,altii ca da. Sau poate nu stiu eu ce este un orgasm.

Eu

acum 13 ani

Daca nu ar fi nici o diferenta crezi ca ar mai alerga vreun barbat dupa femei ?
In primul caz suferi de o pierdere de lichid fara rost si in al doilea caz este vorba si de o descarcare energetica. Pierderea lichidelor sexuale - in orice mod - slabeste forta vitala a organismului. Nu este bine nici sa te masturbezi des si nici sa ai sex prea des. Din acest punct de vedere nu e mare diferenta si deci e gresit ce ai citit tu prin internet.

Iuli

acum 13 ani

auzi ionescu, termina cu p***aile de mos/baba expirat/a. MULTUMESC!
Danyel: NU exista diferenta FIZICA intre sex si masturbare. Amandoua au aceeasi finalitate. Diferenta este doar psihica, pentru ca sexul cu o partenera, cu o femeie pe care o iubesti este ceva magnific, ceva frumos intre doi oameni si este mult mai satisfacator decat un simplu act mecanic. In trecut, masturbarea era condamnata. Li se spunea tinerilor ca orbesc, ca devin sterili, ca isi pierd mintile etc. Exista o prejudecata asa cum exista inca, din cate vad, desi nu inteleg de ce. S-a demonstrat ca nu e nimic rau. Ba dimpotriva, masturbarea ajuta la autocunoastere si este benefica unui tanar. Dupa cum stii, daca nu te masturbezi, corpul elimina lichidul respectiv noaptea, in somn. Este valabil si la femei, unde se produce o descarcare adrenalinica tot in somn. Asta arata ca fiecare corp are nevoie de o astfel de activitate sexuala si "pierderea de lichid" oricum se intampla.
Insa ce pot sa iti spun este ca nici un exces nu e bun. Nici masturbarea in exces, nici sexul in exces, asa cum nici abstinenta nu este buna. Un om care se masturbeaza in exces poate ajunge sa se multumeasca cu atat, sa nu isi mai doreasca o relatie adevarata sau sa nu mai fie capabil sa o aiba. Cel mai bine este, la varsta ta, sa gasesti o tanara pe care sa o iubesti si cu care sa ai o viata sexuala frumoasa si implinita.

eudanyel

acum 13 ani

Multumesc frumos pentru raspunsuri, eu doar asta vroiam sa stiu daca are urmari fizice grave masturbarea ,dar acum am inteles.