De la ce sunt punctele rosii si roseata pe capul penisului?

Boli genitale masculine

Postata de Rares cu 3 luni in urma.

Buna ziua, am si eu o mica problema sper, in urma cu cateva zile am avut contact sexual cu prietena mea unde nu ne-am protejat, in urmatoarea zi dupa actul sexual, am observat un fel de roseata si mici puncte rosii pe capul penisului, ulterior am aflat ca in urma cu 1 an jumate, a avut o infectie urinara ce a fost tratata, cum pot trata aceasta problema fara a merge la un medic?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Punctele rosii si roseata pe capul penisului pot fi cauzate de o varietate de factori, inclusiv iritatii fizice, infectii, alergii, afectiuni dermatologice sau boli cu transmitere sexuala.

In cazul tau, este posibil ca punctele si roseata sa fie cauzate de o reactie la iritatiea fizica cauzata de actul sexual neprotejat. In plus, este de asemenea posibil ca prietena ta sa fi avut o infectie urinara reziduala sau recurenta care a putut fi transmisa.

Nu este recomandat sa incerci sa tratezi aceasta problema fara a merge la un medic.

In plus, daca aceste simptome sunt cauzate de o boala cu transmitere sexuala, ar putea fi necesar un tratament medical specific. Neglijarea sau tratarea gresita a unei boli cu transmitere sexuala poate duce la complicatii pe termen lung, inclusiv infertilitate.

In concluzie, cel mai bun mod de a trata aceasta problema este sa mergi la un medic pentru un examen si un diagnostic corect.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes:https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/cauzele-aparitiei-punctelor-petelor-rosii-de-la-nivelul-penisului_17958