compatibilitatea medicamente

Boli genitale masculine

Postata de socketmail cu 10 ani in urma.

Buna ziua, in prezent sunt sub tratament cu nebilet, gabagamma si aerius iar medicul ginecolog al sotiei a prescris un tratament ( pentru ambii parteneri ) medicamentul omicral ( pentru candida). Din cate am citit din prospect omicral-ul nu este compatibil cu nici un medicament sin ceea ce iau eu in prezent. Nu sunt medic si nici farmacist si nu stiu ce sa fac. Se pot combina acceste medicamente? Sau trebuie sa intrerup tratamentul cu unul din acestea? Astept cu interes raspunsul dumneavoastra.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Consultati-va intotdeauna cu medicul dumneavoastra sau farmacistul daca luati sau va ganditi sa incepeti sa luati orice alte medicamente. Acest lucru include medicamente eliberate fara prescriptie medicala si plante medicinale. De asemenea, este foarte important sa mentionati orice alte tratamente pe care le-ati primit recent.

Desi Nebilet, Gabagamma si Aerius in general nu interactioneaza negativ cu antifungicele ca Omicral, pentru siguranta dumneavoastra, va recomandam sa discutati cu medicul sau farmacistul dumneavoastra inainte de a lua orice medicament nou.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/boli-infectioase

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Educatie-pentru-sanatate/cum-sa-vorbiti-cu-medicul-despre-medicamentei_17071
https://sfatulmedicului.ro/Refluxul-gastroesofagian/medicamentele-si-efectele-lor-secundare-asupra-sistemului-digestiv_9735