Circumcizie intrebare

Boli genitale masculine

Postata de Andrei_na17974 cu 13 ani in urma.

Buna. Eu am crescut la tara, nu am prea dat importanta lipsei acelei bucati de piele (preput). De curand din intaplare am gasit pe net aceasta procedura numita circumcizie, si mi-am dat seama ca si eu am avut parte de asa ceva (la nastere banuiesc, pentru ca nu am discutat inca cu parinti)
Pana aici nici o problema, asta e, insa am o intrebare care ma framanta de multa vreme: De ce nu urinez prin varful penisului? La aprox. 3 centimetri din varful penisului (spre baza) am un fel de deviatie a canalului de urinare (ca si in poza de mai jos). Nu am dureri in timpul niciunei activitati ce se desfasoara pe acel canal, dar ma intreb de ce lighidul nu is urmeaza calea pana la sfarsitul canalului, si este deviat?
Banuiesc ca are ceva legatura cu aceea operatie de circumcizie?

P.s.:Am 19 ani.

http://b.imagehost.org/0249/19093.jpg

Raspunsuri (3)

Iuli

acum 13 ani

Simplu. Ai o afectiune numita hypospadias (sau hipospadias). Nu ai avut parte de circumcizie, este o malformatie congenitala (din nastere) a penisului care se manifesta prin faptul ca preputul nu este suficient de bine dezvoltat iar uretra nu se gaseste in gentrul capului penisului ci dedesubt.
Nu mi se pare normal totusi ca parintii nu au discutat cu tine despre aceasta problema, deoarece este imposibil sa nu fi vazut inca de la nasterea ta.
Cauta pe net mai multe informatii si discuta macar cu tatal tau.

Sanatate!

Iuli

acum 13 ani

gentrul = centrul. Scuze.

Filipa

acum 13 ani

La varsta de 19 ani, poti merge singur la doctor sa-ti lamuresti/rezolvi problemele/neclaritatile. Cred ca ai putea merge la Urologie, cu plata sau cu trimitere de la med de familie. Sanatate.