Ce trebuie sa fac ca sa remediez problema?

Boli genitale masculine

Postata de Dani cu 3 luni in urma.

Acum o saptamana am avut contact sexual cu sotia dupa mi-a aparut o iritatie pe capul penisului iar apoi mi sa strans preputul incat nu mai pot decalota penisul. In primele zile am incercat fortat apoi am renuntat din cauza durerii. Imi apare o secretie alba. Am continuat cu o igiena mult mai intensa a penisului si am folosit clotrimazol si crema de galbenele. Afectiunea nu pare sa treaca ce ar trebui sa fac in continuare?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Simptomele pe care le descrieti pot fi cauzate de o serie de conditii, inclusiv balanita (inflamatia capului penisului), fimoza (incapacitatea de a dezveli capul penisului), sau o infectie cu transmitere sexuala.

Primul si cel mai important pas este sa consultati un medic. Acesta va va examina simptomele si va va recomanda cel mai bun tratament. Nu este recomandat sa incercati sa fortati decalotarea penisului, deoarece acest lucru poate cauza leziuni si poate agrava simptomele.

In functie de evaluarea medicului, acesta poate recomanda utilizarea unor creme cu steroizi topic pentru a ameliora inflamatia sau o cura de antibiotice, daca se suspecteaza o infectie.

Este important de mentionat ca igiena exagerata a penisului poate de fapt sa agraveze simptomele in unele cazuri, prin iritarea suplimentara a tesuturilor sensibile. Prin urmare, este recomandat sa actionati bland si sa utilizati un sapun neutru in aceasta perioada.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/balanita-candidozica_10889
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/fimoza-cauze-simptome-tratament_17241