Ce sa fac?

Boli genitale masculine

Postata de :.:oOXxXoO:.: cu 13 ani in urma.

Buna, sunt baiat si am 13 ani.

1) Am 1.75 m si 57 kg. E ok?

2) Penisul meu are 4 cm in stare fleasca si 9-10 in erectie. E ok?

3) Nu-mi pot decalota penisul nici in stare fleasca nici in erectie. Cred ca am un fel de fimoza, dar din cate am citit pe net fimoza "adevarata" este atunci cand este prezent un fel de inel care blocheaza decalotarea. Eu nu am acel inel, la mine e pur si simplu "deschizatura" prea mica. Cum pot scapa de asta fara sa ma operez (circumcizie)?

4) Din cauza faptului ca nu imi pot decalota penisul nu ma pot spala bine pe acolo si de ceva timp am observat ca "gaurica" (pe unde iese urina si sperma, imi cer scuze, nu ii stiu numele) este rosie. Nu ma doare, nu ma mananca. Ce-as putea avea? Si cum as putea scapa de roseata?

Raspunsuri (4)

Iuli

acum 13 ani

1. E foarte ok esti chiar inalt. Corpul tau este in formare. Peste cativa ani nu vei mai fi asa slab.
2. E foarte bine la varsta ta.
3. Facand exercitii de decalotare. E posibil sa fie ata prea stransa si chiar daca nu reusesti sa o decalotezi, nu cred ca e cazul de circumcizie. E posibil insa sa fie nevoie ca un medic sa iti taie ata chirurgical. Nu brusca zona. Daca se rupe ata singura, risti o hemoragie care te va duce de urgenta la spital. Incearca delicat. Daca nu merge, mai bine mergi sa iti taie ata. E o operatiune foarte simpla pt un doctor.
4. Se numeste uretra. Te deranjeaza? A devenit mai nou rosie? Poate e doar o iritatie. Da cu niste Oximed spray.

:.:oOXxXoO:.:

acum 13 ani

3. Nu inteleg ce legatura are atza cu deschizatura preputului.

4. Nu ma deranjeaza. Nu chiar mai nou, adica, de vreo 3-4 luni asa. La inceput nu i-am dat importanta.

Iuli

acum 13 ani

3. Pai zici ca nu poti decalota (deci nu poti trage preputul) dar nu exista acel inel ca la fimoza. Asta poate insemna ca este ata stransa. Sau poate este o fimoza clasica dar nu stii tu sa o recunosti. Alta posibilitate nu exista.
4. Eu cred ca asa este normal. Incearca sa il intrebi pe tatal tau. Oricum daca este vreo infectie si trebuie sa mergi la medic, tot trebuie sa vorbesti cu ai tai. Ai grija ca daca e o infectie si nu o tratezi, in timp poate duce la infertilitate.

cris

acum 13 ani

Se zice "stare flAsca", nu stiu de ce zici tu "fleasca".