Ce pot face?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11719735989 cu 3 luni in urma.

Am avut Oregon la varsta 29 de ani ,am rămas cu un testicul mai mic 1/4 din normal,
Am 2 copii !
In prezent la 69 și 6 luni,am avut o infecție la același testicul,după tratament cu ZANOCIN ,AM rămas cu un nodul de mărimea bob de mazăre ,deasupra testiculul!
Ce analiza sa fac ?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Sunt multe cauze care pot provoca formarea unui nodul pe testicul, de la un simplu chist pana la cancer testicular. O simpla infectie poate sa duca si ea la inflamarea anumitor tesuturi, formand un mic nodul. Nu va puteti auto-diagnostica.

Trebuie sa consultati un medic urolog pentru a primi un diagnostic corect si un plan de tratament adecvat.

In ceea ce priveste analizele, un examen fizic initial si o discutie cu medicul dvs. vor fi primii pasi. Un medic specialist poate preciza anumite teste pe baza istoricului dvs. medical si a simptomelor dvs. actuale.

De obicei, acest lucru include un ecografie testiculara, care va oferi o imagine clara a structurii testiculare si va ajuta la detectarea posibilelor anomalii. O alta analiza poate fi analiza de sange pentru markerii tumorali, care pot indica un potential cancer testicular.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/spermatocelul-chistul-epididimal_600
sfatulmedicului.ro/Anatomia-toracelui/cum-identifici-formatiunile-scrotale_20335