Ce pot face ca sa am o sperma mai lichida?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11560891979 cu 2 saptamani in urma.

Ejaculez destul de putin cantitativ iar sperma este foarte vascoasa si simt un discomfort la ejaculare, ca si cum ar ramane undeva acolo. Ce pot face ca sa am o sperma mai lichida si mai multa? Ma hidratez suficient 2-3 litri de apa pe zi, nu consum droguri, alcool , tutun, am o dieta destul de echilibrata si fac sport de 2-3 ori pe saptamana.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 saptamani

Buna ziua,

Cantitatea si textura spermei pot fi afectate de o serie de factori, printre care dieta, stres, lipsa activitatii fizice sau deshidratare.

Desi ati mentionat ca va hidratati suficient si aveti o dieta echilibrata, ar putea fi benefic sa respectati urmatoarele reguli:

1. Consumati alimente bogate in antioxidanti: Acestia ajuta la ameliorarea calitatii spermei, incluzand textura acesteia. Alimentele bogate in antioxidanti includ fructe si legume, in special cele cu culori vii, precum afine, rosii, morcovi, spanac si coacaze.

2. Limitarea ejacularii: Ejacularile frecvente pot duce la productia unei sperme mai vascoase. Incercarea de a limita numarul actelor sexuale sau masturbare poate duce la cresterea cantitatii de sperma si la imbunatatirea texturii acesteia.

3. Suplimente: Anumite suplimente, cum ar fi L-arginina, zinc, vitamina C, seleniu si vitamina E pot sustine productia de sperma.

4. Exercitiile Kegel: Acestea tonifiaza musculatura pelvina si pot ajuta la imbunatatirea ejacularii.

5. Evitati expunerea la caldura excesiva: Culoarea testiculelor poate reduce productia de sperma si poate afecta negativ textura acesteia.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/dictionar-medical/sperma_5490
sfatulmedicului.ro/Infertilitate-masculina/analiza-materialului-seminal-spermograma_9384