Ce poate fi acest lucru?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11715285553 cu o luna in urma.

Buna ziua! Am 14 ani, in testiculul meu drept am un lucru cam ciudat. In partea sus dreapta este ca si o chestie care o pot misca cu degetul. O galma sa ii spun asa. Ea este mai observabila cand sunt in cada cu apa si stau in fund. Acum un an sau doi am observato. Nu mai tin minte exact. Nu am alte simpotme, nu s-a schimbat de atunci nimic la ea. Ce poate fi? Sa ma ingrijorez?

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Dupa descrierea ta, aceasta "galma" ar putea fi un epididim, o structura normala a testiculului care are rol in depozitarea si maturarea spermatozoizilor. Cu toate acestea, este important sa fii consultat de un medic daca observi o schimbare sau te ingrijoreaza ceva.

S-ar putea sa fie si un hidrocel (acumulare de lichid in jurul testiculului) sau un spermatocel (o chist cu lichid care contine spermatozoizi).

Acestea sunt de obicei inofensive, dar orice modificare a testiculului trebuie sa fie evaluata imediat pentru a exclude posibilitatea unui cancer testicular.

Nu este neobisnuit ca adolescentii sa descopere astfel de modificari la nivelul testiculelor in timpul pubertatii, dar orice modificare ar trebui sa fie evaluata de un medic.

De mentionat este faptul ca nu ai prezentat niciun simptom clasic al cancerului testicular, cum ar fi o durere la nivelul testiculului sau un sentiment de greutate la nivelul scrotului.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articole de interes:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/epididimita-inflamatia-testiculelor_17266
sfatulmedicului.ro/Malformatii-congenitale/hidrocelul-congenital_220