Ce înseamnă sperma maronie la seniori după erecție?

Boli genitale masculine

Postata de Margo cu o luna in urma.

Am observat că sperma a fost de o culoare maronie roșcată, după o perioadă de pauză de sex,

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o luna

Buna ziua,

Sperma maronie sau roscata la seniori dupa erectie ar putea indica prezenta sangelui, o conditie numita hematospermie. Ac***a in vedere varsta matura, acest lucru ar putea fi asociat cu afectiuni ale prostatei, cum ar fi prostatita (inflamatia prostatei), hiperplazia benigna a prostatei sau, mai rar, cancerul de prostata. Desi este posibil ca hematospermia sa fie cauzata de o infectie sau o boala sexual transmisibila, la seniori, este mai putin probabil. Dupa o perioada de pauza de sex, acest lucru ar putea fi normal.

Chiar si asa, modificarile culorii spermei ar trebui aduse la cunostinta medicului pentru o evaluare mai detaliata, in special daca aceasta schimbare persista sau este insotita de alte simptome, cum ar fi durere, disconfort, urinare frecventa ori nevoia urgenta de a urina.

E posibil sa fie necesare investigatii suplimentare pentru a identifica cauza exacta si pentru a exclude orice posibile afectiuni grave.

Retine ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consulti un medic in legatura cu situatia ta specifica si sa urmezi recomandarile acestuia. Alege un medic specialist potrivit pentru tine: www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/hemospermia-sange-in-sperma-cauze-simptome-investigatii-si-tratament_17487