Ce analize?

Boli genitale masculine

Postata de Ileana76 cu 13 ani in urma.

Ce analize trebuiesc facute daca partenera doreste ca barbatul sa fie sanatos din punct de vedere genital?
Unde se regaseste faptul ca esti ok din punct de vedere al tricomonas clamydia candida gardenella etc. Unde merge barbatul si ce trebuieste recoltat?

Raspunsuri (2)

Iuli

acum 13 ani

La un laborator de analize merge si face ce ii spune asistenta. O sa vada el ce i se recolteaza. In principiu se ia secretie uretrala si eventual sperma. Important ar fi sa faca si analize de sange pt Hepatita A, B, C, HIV etc. De asemenea, un consult pt HPV se impune, la un dermatolog. Este o BTS care face ravagii si dupa cum stii, la femei poate provoca atat cancer de col uterin cat si alte probleme genitale grave. Din pacate nu se poate depista prea bine. Ti-as recomanda sa te vaccinezi impotriva HPV, daca nu ai apucat sa ai relatii cu el/cu altul/ai avut contacte numai cu prezervativ.

Ileana76

acum 13 ani

cine esti tu Iuli? Medic sau ca si mine un corespondent?