ce analize se fac pentru a stabili tipul de uretrita?

Boli genitale masculine

Postata de hat3integria cu 10 ani in urma.

Buna ziua! de ieri prezinte unele simptome, iar in urma cautarilor pe internet am ajuns la concluzia ca este vorba despre un tip de uretrita. ce analize ar trebui sa fac pentru a stabili cu ce tip de uretrita ma confrunt? mi-ar fi de ajutor si un pret estimativ..Multumesc!

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 10 ani

Analiza se numeste " Cultura de secretie uretrala " cu antibiograma, dupa caz. Se izoleaza germenii , se identifica pana la nivel de specie si se efectueaza antibiograma. Pretul este de 49 de lei.

Dr. Mihaita Viorica Mihalceanu

acum 10 ani

Pentru inceput se efectueaza un frotiu colorat din secretia uretrala, deoarece nu se pot izola la cultura toti germeni pe acelasi mediu de cultura. De cele mai multe ori aceasta analiza este suficienta pentru identificarea agentului patogen. In anumite situatii se fac teste suplimentare. Un consult prealabil la dermato-venerolog nu poate fi evitat, deoarece recoltarea secretiei o efectueaza numai medicul si in plus tot trebuie interpretat rezultatul in contextul clinic de catre medic.

hat3integria

acum 10 ani

Multumesc pentru raspunsuri. Problema este ca nu pot lua trimitere de la medicul de familie pana luni. Si as fi vrut sa fac analizele la un cabine particular pentru ca saptamana viitoare sa am rezultatele analizelor cand merg la medicul specialist pentru control. Primele simptome le-am avut ieri, ar trebui sa astept pana luni sa fac analizele dupa consultul oferit de medicul specialist? nu se va agrava?