Basica pe Preput

Boli genitale masculine

Postata de AdrianStn cu 9 ani in urma.

Buna ziua, am 21 de ani .
Acum o seara dupa ce m-am ras am avut ceva mancarimi pe penis . Logic ca m-am scarpinat foarte tare cu ajutorul unui prosop .
In dimineata urmatoare am sesizat o basica (Exact ca cea facuta de pantofi ) pe preput.
Nu ma deranjeaza cu absolut nimic,doar ca am spart-o din greseala si acum ma ustura,ceea e e de inteles .
Totusi aceste basici pot fi cauzate de mine?
Mentionez ca am mai patit odata aceeasi chestie si a trecut de la sine.

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum o saptamana

Buna ziua,

Este foarte probabil ca basicile de pe penis sa fi fost cauzate de iritatie dupa ras sau de scarpinat. Daca ati spart basica si acum va ustura, este posibil sa fi creat o mica rana care este acum iritata sau posibil infectata. Este recomandat sa mentineti zona curata si sa evitati sa o iritati mai mult pana cand se vindeca.

Daca simptomele persista sau apar alte simptome, ar fi bine sa consultati un profesionist in domeniul sanatatii. Desi nu pare sa fie ceva grav, este intotdeauna mai bine sa fiti sigur.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului.

Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: www.clickmed.ro/medic/dermatologie

Articole de interes:
https://sfatulmedicului.ro/Boli-de-piele/top-10-cauze-ale-iritatiilor-pielii_7368
https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-masculine/mancarimile-genitale-la-barbati_11648