Balanita candidozica

Boli genitale masculine

Postata de eminem0142001 cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
Suspectez o balanita candidozica si as vrea sa stiu ce analize medicale ar trebui sa-mi fac?
Multumesc anticipat pentru raspunsuri.

Raspunsuri (2)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Balanita reprezinta inflamatia glandului penian ( simptomele sunt minime dar pacientii pot acuza prurit usor si sensibilitate, de obicei leziunea are aspectul de aplaca unica, stralucitoare, rosie-portocalie a glandului sau preputului). factorii patogenici frecventi sunt: candida albicans (transmisie sexuala, tratament cu clotrimoxazol si fluconazoli per os), Gardnerella vaginalis, streptococi (tratata cu peniciline), iritanti si alergici( in stari de atopie si spalare genitala frecventa cu sapun), Malassezia(zone circinate, cu scuame fine, discrete, hipopigmentate pe gland cu fluorescenta la iluminarea cu lampa Wood., ce pot fi tratate cu antifungice topice).
Ar fi necesar un consult urologic, recoltarea unei probe din secreta leziunilor.

eminem0142001

acum 12 ani

Multumesc pentru raspunsul prompt doamna Dr. Cristian Irina. Am sa ma duc la un consult urologic indata ce se termina sesiunea.