Am 32 si imi doresc un copil urgent?

Boli genitale masculine

Postata de Utilizator11704748813 cu 3 luni in urma.

Salutare
Mulțumesc anticipat de raspunsuri si sfaturi
In primul rand m-am dus sa fac spermograma ca prostul… dupa 7-8 zile abstinenta si ultimele 2 de gripa cu febra chiar in dimineata recoltari iar rezultatul este urmatorul:
General: Concentratie 4.7 mil/ml ≥ 15 mil/ml
Volum 2.3 ml 1.5 – 5 ml
pH 7.0 ≥ 7.2
Zile de abstinenta 7 zile 2 – 5 zile
Lichefiere 20 min 30 min
Aspect omogen omogen
Vascozitate normala normala
Aglutinare absenta absenta
Motilitate: Evaluare posibila da da
Tip a – rapid progresivi (%) 0 % ≥ 32% spermatozoizi categoria a+b
Tip b – lent progresivi (%) 44 % ≥ 40% spermatozoizi categoria
a+b+c
Total mot. Progresiva (a+b) 44 %
Tip c – neprogresivi (%) 9 %
Tip d – imotili (%) 47 %
Morfologie: Evaluare posibila da da
Forme normale 1 %
≥ 4% spermatozoizi cu forme
normale
Forme anormale 99 %
Defecte de cap 98 %
Defecte de gat 1 %
Defecte de coada 0 %
Altele: Leucocite 0.5 mil/ml ≤ 1 mil/ml
Celule rotunde 0.4 mil/ml
Celule germinale 0 mil/ml

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 3 luni

Buna ziua,

Rezultatele spermogramei arata o usoara scadere a motilitatii si a morfologiei spermatozoizilor. Acestea ar putea fi factori care iti afecteaza fertilitatea. Totusi, spermatogeneza este un proces dinamic, iar rezultatele spermogramei pot varia in functie de mai multi factori (stres, boala, medicamente etc.).

Ar fi indicat sa consulti un specialist in fertilitate, cum ar fi un urolog sau un androlog, pentru a-ti evalua in mod corect si complet situatia si a primi sfaturi personalizate. Acestia pot prescrie teste suplimentare si iti pot oferi un plan de tratament potrivit pentru a imbunatati sansele de conceptie.

Este important sa ai rabdare si sa-ti acorzi timp pentru a gasi cea mai buna solutie in cazul tau. Exista multe optiuni de tratament disponibile, inclusiv medicamente, interventii chirurgicale sau tehnici de reproducere asistata, cum ar fi fertilizarea in vitro (FIV). Un specialist te poate indruma catre cea mai potrivita optiune pentru tine in functie de situatia ta specifica.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/urologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Analize-de-laborator/spermograma-utilizari-procedura-si-rezultate_17921