vreau si eu un sfat...va rog mult

Boli genitale feminine

Postata de valutzza89 cu 13 ani in urma.

buna.am 21 de ani si ma aflu intr-o situatie foarte urate,de trei zile am dureri foarte mari in timpul contactului sexual,iar dupa apare o usturime iar labiile inflamate,c as putea avea?sau daca stiti vrun cabinet bun,un doctor bun,mi-ar fi de mare ajutor.....multumesc

Raspunsuri (7)

amika29

acum 13 ani

cred ca e vorba de o inflamatie a mucoasei vaginale si prin contact sexual iti produce acea usturime ca o arsura cred eu.ar trebui sa faci niste spalaturi cu ceai de galbenele si musetel la plic nu plantele si eventual unguent clotrimazol.daca persista durerea trebuie sa faci un consult ginecologic.sanatate.

valutzza89

acum 13 ani

multumesc mult.o zi minunata

silvia

acum 13 ani

Poti face spalaturi cu apa calda in care ai pus o lingura de bicarbonat de sodiu. Poti lua bicarbonat din farmacie sau, la nevoie, poti folosi bicarbonat de sodiu alimentar. Exista deasemenea un amestec de plante numit ''''ceai ginecologic'''' care decongestioneaza local. Mai poti folosi extern unguent de galbenele. Intern, daca nu vrei sa mergi la dr, cumpara-ti ovule ginecologice cu un spectru mai larg, care sa trateze mai multe probleme . Dar cel mai bine este sa mergi la dr, poate este o problema care tine de transmitere de la partener si atunci si acesta tb sa faca tratament. Sanatate!!!!

Sheila

acum 13 ani

Poate fi vorba de o boala cu transmitere sexuala sau o simpla candida.
Indicat ar fi sa mergi sa-ti faci analiza secretiei si papanicolau pt a sti cu ce te confrunti.
Indiferent despre ce este vorba va trebui sa te tratezi atat tu cat si partenerul.

maryk

acum 13 ani

sfatul meu ar fi sa mergi la medic este cel mai sigur, si mai important sa tii si tratamentu cum trebuie

maryk

acum 13 ani

da ff des ne intalnim cu probleme de genu asta ,mi-ar place sa ma ajute si pe mine cineva, am si eu destule

valutzza89

acum 13 ani

am fost la doctor asa cum banuiam era vb de candida.acum urmez un tratament.atat eu cat si partenerul.oricum va multumesc.sanatate multa tuturor