virusul HPV

Boli genitale feminine

Postata de deea_sweet cu 14 ani in urma.

buna ziua.in urma cu 4 luni mi-am facut testul Babes-Papanicolau si a rezultat ca am virusul HPV,inainte de a afla acest lucru am intretinut relaii sexuale cu iubitul meu neprotezat,dar de 2 luni nu mai suntem impreuna,el intre timp si-a facut alta iubita si aceasta si-a facu de curand Papanicolau si i-a iesit ca are si ea HPV dar alte numere nu cele care mi-au iesit mie,este posibil ca eu sa-i fii transmis lui si el iubitei lui sau avea el inainte si ne-a dat la amandoua cum pot afla asta?Va ros sa ma ajutati cu un raspuns.Va multumesc

Raspunsuri (3)

Sheila

acum 14 ani

E cam greu sa aflii.Daca tu nu ai avut pana acum contacte sexuala neprotejate este posibil sa fie de la el.Cel mai important acum cred ca e sa urmezi tratament pt a te vindeca si sa ai mare grija pe viitor.Atata timp cat nu ai o relatie stabila si nu ai idee ce boli 'poarta' partenerul nu mai face sex neprotejat, foloseste intotdeaua prezarvativul.
Ar trebui totusi sa-l anunti si pe fostu pentru a se trata
Numai bine

floryny

acum 14 ani

Sunt doar curioasa, cum ti-ai dat seama ca prietena fostului tau iubit este la randul ei, purtatoare de acest virus?

Alice70

acum 14 ani

Este posibil ca tu sa-i fi transmis lui dar e posibil si ca el sa-ti fi transmis tie: nu ai de unde sa stii acest lucru. Insa cu siguranta nu tu i-ai transmis prietenei lui, din moment ce ea are cu totul alte tipuri de tulpini HPV decat tine, indiferent ce "gogosi" ii serveste ea acum.