Vaginoza bacteriana

Boli genitale feminine Dezechilibrul pH-ului vaginal

Postata de membru290158 cu 9 ani in urma.

am fost diagnostica cu Vaginoza bacteriana ( au fost gasite prezente Gardnerella vaginalis si Mycoplasma homini. Tratamentul primit include pe langa polygnax ovule, diflucan si biosun ( pt. flora ) si un antibiotic puternic: ofloxacin. Citind propectul am constatat ca e foarte periculos, nu pot sa-l iau - am si probleme cu tendoane, etc. M-as putea vindeca fara sa iau antibioticul? Sau il pot inlocui cu alt medicament? Multumesc.

Raspunsuri (1)

carmen_p

acum 9 ani

Nu te poti vindeca fara sa iei antibiotic, dar poti cere medicului sa iti dea un alt antibiotic! Oricum,dupa ce te vindeci poti sa previi foarte usor problemele de acest gen, generate de dezechilibrul florei vaginale. Atunci cand ph-ul vaginal creste, ecosistemul vaginal este perturbat in favoarea germenilor patogeni si in detrimentul florei saprofita. Mentinerea ph-ului vaginal optim scade riscul infectiilor vaginale si aici intervine rolul lactacidului ca si adjuvant in ecosistemul vaginal.
Pe scurt, mentinerea igienei locale cu un produs cu ph acid sau care favorizeaza colonizarea vaginului cu lactobacili. In situatii in care nu se pot mentine conditii de igiena optima, servetelele intime cu lactacid pot constitui un minim necesar pentru a asigura echilibrul local vaginal.
Vezi ca se gaseste lotiune intima Lactacyd in hypermarketuri, sau daca vrei, exista si formula de farmacie.