uscaciune vaginala

Boli genitale feminine

Postata de simo_blaga cu 12 ani in urma.

Buna ziua,
De aprox. o luna simt o senzatie de uscaciune vaginala in special in timpul actului sexual, dar nu numai. Mentionez ca iau anticonceptionale de aprox. 2 ani si exista posibilitatea ca acesta sa fie un efect secundar, din ce am mai citit pe internet...
As vrea sa urmez un tratament care sa solutioneze aceasta problema permanent...nu doar solutii de moment, gen lubrifianti.
Ma puteti ajuta, va rog?

Raspunsuri (5)

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Buna ziua,

Daca este un efect al anticonceptionalelor solutia este intreruperea pilulelor. Secretia vaginala va reveni la normal dupa aceea.

Psih. Roxana Olaru

acum 12 ani

Totusi, este bine sa va face o analiza a secretiilor vaginale si un test Babes-Papanicolau.

Este de la anticonceptionale

acum 12 ani

Cumpara remediul homeopat Sepia CH30 si p***acate o singura granula pe saptamana, in total de 4-5 ori si se va remedia. Este remediu homeopat si nu are efecte secundare.

Adrienne

acum 12 ani

Feminella Hyalosoft ovule vaginale.

simona

acum 12 ani

Multumesc Adrienne, exact asta mi-a recomandat si medicul - Feminella Hyalosoft.
Initial un tratament de 10 zile, cate 1 ovul pe zi...iar dupa aceea, daca mai am aceasta senzatie ulterior, un tratament de intretinere cu 2 ovule pe saptamana, atata timp cat inca iau anticonceptionale.
Sunt inca in tratamentul de 10 zile, dar situatia s-a imbunatatit considerabil.
Sanatate tuturor!