Urinare frecventa! Un raspuns

Boli genitale feminine

Postata de adeeenaaa cu 9 ani in urma.

Buna ziua,

Va rog foarte mult, daca e cineva care are o solutie la problema mea, il/o rog sa ma sfatuiasca aici. Sunt extrem de ingrijorata si am nevoie chiar si de parerea unei persoane care a trecut prin aceeasi situatie. Am 21 de ani si pana acum nu mi s-a mai intamplat asa ceva.
Asadar, acum o saptamana, joia trecuta, am fost la un control ginecologic, pentru ca imi intarziase menstruatia in jur de 10 zile. Acolo mi s-a spus ca as avea o infectie la vezica urinara. Medicul m-a trimis sa fac niste analize ale caror valori sunt urmatoarele:
1. Creatinina -Ser: 0.79 mg/dl
2. Uree -Ser : 28 mg/dl
3. Urocultura: Germeni sub 1.000 UFC/ml
Vineri, a doua zi am si fost la analize, urmand ca rezultatele sa le primesc pe marti-miercuri. Intre timp, am urmat tratamentul prescris de medicul ginecolog, care mi-ar fi spus ca as avea cistita. Acesta a constat in: Cuminol, Spaverin (desi nu aveam niciun fel de dureri, l-am luat intr-o doza mai mica) si Uricol.
Marti am primit rezultatele analizelor, am cautat sa le interpretez pe internet si din cate mi-am dat seama, nu as fi suferit de nicio infectie urinara, asa ca am intrerupt tratamentul.
Ceea ce ma ingrijoreaza pe mine este faptul ca inca am acea senzatie de a urina frecvent, de cele mai multe ori foarte putin. Spun eu ca beau si suficient de multe lichide. In jur de vreo 6 pahare de apa pe zi. Imi simt de fiecare data vezica plina chiar si dupa ce am urinat si simt o nevoie constanta de a face asta o data la 1-2 ore. Este normal? Este posibil sa fie din cauza medicamentelor pe care le-am luat? Ce altceva as mai putea face? Eventual, un tratament naturist, daca exista.
Va rog foarte mult sa ma ajutati, mai ales ca trec si printr-o perioada foarte stresanta cu terminarea facultatii si chiar e suparator ceea ce mi se intampla.
Va multumesc anticipat! Toate bune!

Raspunsuri (1)

MembruMobileApp1511980704

acum 6 ani

Si eu patesc acelasi lucru acum..si e foarte foarte suparator. Te rog din suflet spune mi tu cum ai procedat..sau ce tratament ai luat? La mine se pare ca nu functioneaza nimic..