urgenta

Boli genitale feminine

Postata de NICOLETA83 cu 13 ani in urma.

buna ziua!
am fost depistata cu trompele infundate si cu uter usor septat in urma unei sonografii. este necesara laparoscopia? si cat de urgent? am nevoie de o opinie secundara? am fost doar la un singur medic ginecolog iar sonografia a fost facuta de un alt medic. cat de exacta este sonografia?

Raspunsuri (4)

ionica

acum 13 ani

Daca ai trompele infundate, poti face tratament si daca nu obtii rezultat prin tratament poti face laparoscopie pentru desfundarea lor.

Bacu Crina

acum 13 ani

Una dintre metodele prin care se poate depista exact care este situatia trompelor uterine este histerosalpingografia (considerata de unii medici o metoda invaziva, nu tocmai recomandata). Nu stiu care este precizia sonografiei, dar cred ca este de preferat histerosalpingografiei. Pentru trompe infundate, pot fi necesare instilatii sau laparoscopie... tot medicul va decide. Daca esti din Bucuresti, ti-l recomand cu incredere pe dr. Tutunaru, de la spitalul Elias.

NICOLETA83

acum 13 ani

multumesc mult pt raspunsuri. :)

sam

acum 13 ani

daca uterul este usor septat se poate opera fara probleme. dar este necesara si parerea unui alt doctor. numai in urma unei operati laparoscopice se poate clarifica problema septumului si al trompelor.mult noroc si nu dispera.