urgent buna ziua

Boli genitale feminine

Postata de merysor17 cu 12 ani in urma.

Buna ziua as vrea sa stiu si eu urgent !Mi-am facut si eu analiza la cultura de col uterin si scrie acolo: - culturi microbiologice- rare colonii enterococ, si este sensibil la ampicilina+sulbactam,cefuroxime, clorafenicol, gentamicina, levofloxacin, trimethoprim+ sulphamethoxazole, vancomicin! Va multumesc astept un raspuns urgent

Raspunsuri (6)

merysor17

acum 12 ani

ma scuzati la trimethoprim+ sulphamethoxazole este rezistent si la celelalte sensibil

Medic Epuran

acum 12 ani

Şi care este întrebarea d-vs?

Dr. Georgescu Cristian

acum 12 ani

buna seara,

daca doriti sa urmati un tratament cu antibiotic, oricare ar fi el, acesta trebuie urmat la sfatul medicului si nu luat la intamplare, sau chiar daca v-ati facut o antibiograma, nu il puteti lua fara indrumarea unui medic. daca nu urmati un tratament corect antibiotic, nu numai ca nu veti scapa de infectie, ci veti creea bacterii rezistente la antibioticele uzuale si veti ramane cu mai putine resurse de tratament pe viitor. in plus, antibioticele la fel ca si restul medicamentelor, au si reactii adverse, si in functie de antibiotic acestea sunt mai usoare sau mai severe.
pentru un sfat mai concret, ar fi trebuit sa ne spuneti mai multe despre problema dumneavoastra, cum ar fi de ce ati ajuns sa faceti aceasta analiza, pentru ce boala, unde ati facut-o, a fost la indrumarea vreunui medic? sunteti cunoscuta cu vreo boala anume, etc..

va urez o seara buna

merysor17

acum 12 ani

Buna seara, intrebarea era de fapt ce semnifica rezultatul, ma interesa interpretarea rezultatului, nu am ajuns inca la medic sa interpreteze tre sa mai astept o saptamana ca urmez deja un tratament cu antibiotic pentru anexita, va multumesc.

Medic Epuran

acum 12 ani

Rezultatul semnifică prezenţa unei infecţii bacteriene cu Enterococi (bacterii considerate oportunist patogene care produc îmbolnăviri mai ales la persoane în vârstă, cu afecţiuni de bază sau imunocompromise - în altă ordine de idei enterococii sunt membrii ai florei normale a omului care produc boli atunci când ajung în locuri în care prezenţa lor este neobişnuită). Deasemenea vi s-a efectuat şi o antibiogramă pentru determinarea sensibilităţii sau rezistenţei acestor bacterii la diferite antibiotice, tratamentul care vi se va prescrie trebuind să ţină cont de rezultatul acestei antibiograme

merysor17

acum 12 ani

Va multumesc pentru raspuns. O zi placuta