Un sfat va rog!

Boli genitale feminine

Postata de Ioana12345 cu 10 ani in urma.

Buna ziua. Am si eu o intrebare si va rog din suflet sa imi raspundeti, orice sfat este de ajutor. Mamei mele i-a aparut o umflatura in exterior in partea genitala, practic, e palpabil. O doare foarte tare si cand sta jos, si cand merge si oricand. Ce sa fac ? La doctor nu vrea sa mearga ca ii este frica de diagnostic. Este vorba de un posibil chist, si daca da, este periculos ? Va multumesc anticipat!!

Raspunsuri (1)

Adrienne

acum 10 ani

Nu are dece sa-i fie frica sa mearga la medic. Daca acel chist se afla pe una dintre cele doua labii care inconjoara vaginul, este vorba despre un chist bartholin . Bai de sezut in apa calda timp de trei - patru zile ,pot ajuta chistul sa se rupa, fara a fi nevoie de drenaj chirurgical. Curatarea si dezinfectarea este f. importanta, pentru a evita o eventuala infectie.