un sfat ,va rog !

Boli genitale feminine

Postata de @ngel cu 13 ani in urma.

Buna ziua.In urma cu 3 luni am fost diagnosticata cu rana pe col .Am facut colposcopie si rezultatul a fost aspect colposcopic de ectopie intinsa cu zona de transformare tipica cu sechele.Mi s-a prescris de catre medic niste ovule cerviron sa le iau 3 luni.Am luat deja doua luni si nu simt nici o imbunatatire.Am cunoscut persoane care au facut cauterizare.Mi este frica ,am 24 de ani si nu am ramas insarcinata.Este posibil sa nu mai pot face copii?Va rog sa ma ajutati cu un raspuns.As vrea sa spun ca doctorul mi-a spus sa am grija la contact,dar eu nu am inteles cat timp, 3 luni de zile sau doar in acele 10 zile din luna cand am tratament?si am auzit ca atunci cd te duci sa colposcopie tre sa nu fc spalaturi cu 24 de ore inainte, eu nu am stiut.Ma afecteaza in vreun fel?este posibil sa nu se fi vazut bn la analiza aceea?

Raspunsuri (1)

Iuli

acum 13 ani

Vorbeste cu medicul tau despre toate aceste aspecte. Nu trebuie sa iti fie teama de cauterizare.