un rasp va rog frumos

Boli genitale feminine

Postata de rosia cu 11 ani in urma.

supozitorele carpicon ,,s,, se pote intoduce intravaginal sau intrarectal pe linga aceste mai folosesc si ovule cervugid pt o rana pe col dar eu nu am inteles adiministarea supozitoarelor CARPICON cum trebuie sa le folosesc , astept un rasp va rog ca maine incep tratamentul.VA multumesc.

Raspunsuri (6)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Supozitoarele se introduc intrarectal iar ovulele , intravaginal.

rosia

acum 11 ani

va multumesc mult as mai avea o intrebare,Dupa terminarea tratamentului care dureaza 12 zile il termin pe data de 22-09-2012,sunt programata sa fac ,,colposcopie,, iar menstra imi vine cam pe 27-09-12 e oare bine sa ma prezint sa fac colposcopia sau sa astept sa imi vina menstruatia iar dupa ce se termina sa ma duc,IAR MEDICUL GINECOLOG CARE M-IA PRESCRIS TRATAMENTUL M-IA SP SA NU FAC SPALATURI IN ZONA VAGINALA DECAT DEASUPRA OARE SA STau 12 ZILE FARA A FACE BAIE IN ZONA GENITALA.va multumesc foarte mult.

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Cea mai buna perioada de a face examinarea este in prima parte a ciclului menstrual intre zilele 8-12 de la inceputul ciclului menstrual.Nu trebuie sa se faca spalaturi vaginale sau sa foloseasca medicamente intravaginale sau tampoane cel putin cu 24 de ore inaintea efectuarii colposcopiei.
Medicul s-a referit la spalaturile intravaginale, nu la igiena normala a zonei genitale.

rosia

acum 11 ani

Va multumesc mult pt rasp ,,deci eu trebuie sa astept sa imi vina urmatorul ciclu iar in a 8-12 a zi dupa menstra sa ma duc sa fac Colposcopia.

Adrienne

acum 11 ani

Colposcopia este indicata a se face intre zilele 8-12 ale ciclului menstrual . Cat despre spalaturile intravaginale nu se fac cu 24 ore inaintea interventiei. Daca este vorba despre spalaturi in timpul tratamentului, este adevarat ca nu se fac decat extern. Defapt, dusurile intravaginale nu sunt recomandate prea des deoarece, dezechilibreaza flora microbiana vaginala si astfel apar infectiile. Vaginul are proprietatea de a se curata singur, in mod natural.

rosia

acum 11 ani

Multumesc mult pt raspunsurile care mi -leai scris.Deci eu trebuie sa fac programarea la colposcopie, dupa ce imi vine urmatoarea menstra pe 27-09-12,iar dupa 8-12 zile sa fac examinarea,pe 22 termin si tratamentul.imi este foarte teama de rana pe care o am.oricum eu iti multumesc mult ,o seara buna si multa sanatate.