Umflatura in zona intima cu 3 capete, cu infecție?

Boli genitale feminine

Postata de Iulia cu 4 luni in urma.

Bună seara! În urmă cu aproximativ 3 ani, după epilarea cu ceară în zona intimă, mi-a apărut o umflatură mare, cu trei capete, de unde îmi tot ieșea infecție galbenă (uneori infecție cu sânge). A durat cam un an toată această infecție, timp în care am continuat să storc presupusul coș și să aplic un unguent cu antibiotic (Baneocin, dacă nu mă înșel). Problema este că, acum, nu mai am infecție, dar zona respectivă a rămas umflată, în toți anii aceștia. Acest lucru ma îngrijorează și cred că nu s-a vindecat complet ce a fost acolo. Vă rog, dacă puteți să îmi spuneți, despre ce afecțiune este vorba și ce sa fac in continuare? Este gravă problema? Mulțumesc!

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 4 luni

Buna ziua,

Este dificil sa spunem exact despre ce afectiune este vorba fara o examinare directa, dar cateva posibile explicatii ar putea fi un chist sebaceu inflamat, un chist de glanda Bartoliniana infectat sau o infectie a foliculului pilos. Este important sa nu stoarceti sau sa incercati sa tratati umflatura acasa inainte de a consulta un medic, deoarece acest lucru poate agrava infectia sau poate determina aparitia unor complicatii.

Va recomandam sa va programati la un medic ginecolog: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articole recomandate:
sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/tot-ce-trebuie-stiut-despre-abcesul-glandelor-bartholin_17331
sfatulmedicului.ro/Foliculita-si-Furunculul/foliculita_1404