tratament?

Boli genitale feminine

Postata de Loredana138117553 cu 15 ani in urma.

de vreo saptamana am niste mancarimi vaginale,am fost la medic si din cauza ca trebuia sa-mi vina menstruatia nu mi-a dat nici un tratament,mi-a zis sa revin dupa ce-mi trece.Acu sunt pe stop si nu mai am mancarimi dar parca ma ustura putin si am o senzatie de discomfort.Oare o sa treaca de la sine?Am voie sa fac sex?inca nu stiu ce a determinat mancarimea dar e posibil s-o fi transmis si la partener?tb sa mearga si el la control?Daca-mi trece pana mi se termina ciclul sa nu ma mai duc la medic,poate e doar o simpla infectie care a trecut de la sine??

Raspunsuri (9)

Loredana138117553

acum 15 ani

de vreo saptamana am niste mancarimi vaginale,am fost la medic si din cauza ca trebuia sa-mi vina menstruatia nu mi-a dat nici un tratament,mi-a zis sa revin dupa ce-mi trece.Acu sunt pe stop si nu mai am mancarimi dar parca ma ustura putin si am o senzatie de discomfort.Oare o sa treaca de la sine?Am voie sa fac sex?inca nu stiu ce a determinat mancarimea dar e posibil s-o fi transmis si la partener?tb sa mearga si el la control?Daca-mi trece pana mi se termina ciclul sa nu ma mai duc la medic,poate e doar o simpla infectie care a trecut de la sine??

andrei178

acum 15 ani

Nu te culca pe o ureche, cum se spune! Fii responsabila si mergi la medic dupa ce-ti trce menstruatia, sa-ti faci analize. Oricare ar fi rezultatul iti vei face un bine si tie si partenerului, vei stii ce sa faci. Altfel risti sa lasi o afectiune netratata, chiar daca ti-au trecut simptomele. Nu exista infectii care trec de la sine!!! Poti avea Clamydia sau stiu eu ce, sa nu mai ai nici un simptom si peste luni/ani sa constati ca ai ceva mult mai grav sau esti sterila. Nu-ti scriu sa te sperii, numai sa crezi ca este foarte important ca o femeie sa isi faca control/analize ginecologice macar o data pe an. Sanatate!

Dorina6899908

acum 15 ani

SALUT !!!!!!!!!si numai bineee !!!!!!

andrei178

acum 15 ani

Te gandesc de multe ori!!! Te salut si eu cu drag!

emilia69113249

acum 15 ani

Medicul este cea mai buna solutie.Contact sexual neprotejat nu este bine sa ai.E posibil sa o fi luat si de la partener daca ai avut un contac sexual neprotejat.No sa treaca de la sine,nu te juca cu chesti de astea,chiar tu ai folosit cuvantul "infectie" iar daca sti si ce inseamna atunci nu vad de ce spui k o sa treaca de la sine.Sanatate

Florian Alex

acum 15 ani

Neaparat sa faci un examen al secretiei vaginale si culturi din col. Poate fi vorba despre o banala candidoza dar si despre alte boli mai grave care agravate si netratate pot determina si cancer de col uterin.

mihaela1432

acum 15 ani

Am avut niste mancarimi prin septembrie in zona vaginului, mi-a venit ciclul, mi-au trecut, am uitat. De ceva vreme mi-au aparut din nou, aceeasi senzatie de mancarime, imi vine incontinuu sa ma scarpin, ma mai trezesc cateodata noaptea si ma apuca iar. Mentionez ca alte schimbari nu sunt: culoarea sau consistenta secretiei sunt la fel ca intotdeauna, nu am bubite; nu am avut contact sexual deloc, deci nu am avut de unde sa iau ceva. Pur si simplu a aparut, nu am idee de unde... stiti cumva ce ar putea fi?

Dorina6899908

acum 15 ani

Daca ai prin apropiere vreo farmacie din lantul de farmacii CENTROFARM sau o farmacie SENSIBLU {caci numai acolo gasesti} cumpara ...BIOCLIN MULTI GYN ACTIGEL.......este un gel pentru ingrijire intima,care contine aloe vera, musetel de camp si galbenele . Vezi ca mai este un tip ....lubrefiant..tu sa cumperi actigel. Pretul este cam de 40 de roni dar este fff. eficient. Are si aplicator ,se foloseste atat intern cat si extern. Multa sanatate si sa-mi spui daca ai rezolvat problema.......eu sunt sigura.......

MariS

acum 11 ani

Draga Loredana inainte de a veni menstruatia atunci se manifesta si candida de ea odata contactata nu scapam toata viata decat o putem tine in frau sa-i spun asa. Eu una am ajuns la performanta de a nu mai avea cam 3 ani la rand dar acum iar isi face de cap si urmez acelasi tratament ca acum tri ani DECI: pastila unica FLUCOVIM tu si neaparta partenerul tau sexual + canesten terapia de trei zile ovule + 3 plicuri tantum rosa pe care le dizovi in irigator si faci spalaturi in interiorul tau + canesten crema pt. mancarimile din exterior. Cam asta e, si mare grija la ce lenjerie intima poti NUMAI BUNBAC, ai grija cu ce te speli - MULTI GYN FEMIWASH. astept sa imi spui ce ai mai facut [email protected]