Tratament Zafrilla ?

Boli genitale feminine

Postata de Krysa3 cu 2 luni in urma.

Bună ziua . Mi s-a recomandat tratament cu Zafrilla pentru endometrioza în stadiul incipient . Sub acest tratament, mai exista posibilitatea unei sarcini, chiar și extrauterina? Se începe din prima zi a menstruației?
Mulțumesc 🙏

Raspunsuri (1)

SfatulMedicului

acum 2 luni

Buna ziua,

Tratamentul cu Zafrilla poate fi recomandat pentru endometrioza in stadiul incipient. Este un tratament hormonal, care poate sa ingreuneze sau chiar sa impiedice instalarea unei sarcini, in timpul administrarii lui. Tratamentul se incepe de obicei in prima zi a menstruatiei, dar este important sa tineti cont de indicatiile medicului dumneavoastra.

Pentru a afla mai multe detalii despre cum acest tratament ar putea afecta posibilitatea unei sarcini, va recomand sa discutati cu medicul dumneavoastra ginecolog. De asemenea, daca doriti un copil, comunicati-i acest lucru medicului, pentru a putea lua in considerare alte optiuni de tratament care sa nu afecteze dorinta dumneavoastra de a avea un bebelus.

In ceea ce priveste sarcina extrauterina, aceasta reprezinta o situatie de urgenta medicala si nu are legatura directa cu tratamentul pentru endometrioza. Riscul de sarcina extrauterina poate fi crescut daca aveti anumite probleme de sanatate, precum infectii pelvine sau daca ati avut anterior o sarcina extrauterina. Este important sa discutati cu medicul dumneavoastra despre riscurile acestui tip de sarcina.

In concluzie, tratamentul cu Zafrilla poate afecta posibilitatea unei sarcini, dar aceasta decizie ar trebui sa o luati impreuna cu medicul dumneavoastra, in urma unei discutii deschise despre dorintele dumneavoastra de a avea un copil.

Retineti ca informatiile pe care le-am oferit sunt generale si nu inlocuiesc sfatul medicului. Este important sa consultati un medic in legatura cu situatia specifica si sa urmati recomandarile acestuia: https://www.clickmed.ro/medic/Endocrinologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Endometrioza/endometrioza-proliferare-endomentru-generalitati_1110