Tratament pt. Streptococcus agalactiae

Boli genitale feminine

Postata de ana2470 cu 12 ani in urma.

Buna ziua, va rog sa-mi recomandati un tratament pt. Streptococcus agalactiae (grup B)care mi-a fost descoperit in timpul unei analize a secretiei de col. Tin sa precizez ca sunt mamica unei fetite de 3 luni si inca alaptez. Din antibiograma streptococul respectiv a iesit sensibil printre altele la ampicilina si cefuroxim. Ce antibiotic imi recomandati, ampicilina sau zinnat? Este suficient doar tratamentul cu antibiotic sau trebuie sa administraz si ceva ovule? De asemenea, tin sa mentionez ca examenul de secretie vaginala a iesit ok. Va multumesc anticipat pt. raspuns

Raspunsuri (7)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

va trebui sa comunicati rezultatul mediclui ginecolog ce v-a indicat aceasta analiza. se va tine cont de faptul ca alaptati. nu se recomanda administrarea de ampicilina, cefuroxim in perioada alaptarii (mici cantitati vor ajunge in laptele matern si pot determina o sensibilizare a sugarului)-daca se impune anibioterapia se va opri alaptarea.

Alexandra

acum 10 ani

As vrea sa stiu cum se trece de la streptococ ce ai in corp! daca cineva ma poate ajuta Dumnezeu sa il binecuvanteze!

Multumesc,

Rusu Voichita

acum 10 ani

Buna seara va rog sa mi recomandati un tratament pt Streptococcus agalactiae grup b prezent care mi a fost descoperit in timpul unei analize a secretiei de col TIn sa precizez ca streptococul respectiva iesit sensibil la Amoxicilina Acid clavulanic Clindamicina ERitromicina Amoxicilina Va multumesc anticipat ptr raspuns

mihaitza_tmc

acum 9 ani

salut ma numesc mihai poti sa-mi lasi si nr tau
sa vb in legatura cu acest streptococ

Andrei

acum 8 ani

Astept sa ma contactezi pe numarul 0760111871

Utilizator11563114444

acum 3 ani

Aveti un tratament pt streptococ?

Andrei

acum 8 ani

Sal mihaitza_tmc iti pot lasa numarul vreau sa ma suni in legatura cu acest streptococ te rog frumos 0760 111 871