Tratament cu tergynanflorași cipro duo?

Boli genitale feminine

Postata de Adriana cu 6 luni in urma.

Bună ziua!
În urma unii control ginecologic, medicul mia dat terginan ovule și cipto duo.
Între timp mi-a venit menstruația. Am continuat tratamentul.
Menstruația a fost în cantități mici, iar după a 4 a zi s-a terminat
Poate fi tratamentul cu antibiotic o cauza?
Menționez că de obicei menstruația era 5-6 zile.
Va mulțumesc!

Raspunsuri (2)

SfatulMedicului

acum 6 luni

Buna ziua,

Tratamentul cu antibiotice poate afecta uneori ciclul menstrual si poate determina modificari ale fluxului menstrual. Aceste modificari pot consta in reducerea cantitatii de sange eliminata sau scurtarea perioadei menstruale. Astfel, este posibil ca tratamentul sa fi influentat durata si cantitatea menstruatiei in cazul dumneavoastra.

Este important sa-i transmiteti medicului orice alt simptom nou, persistent sau deranjant pe care il observati si sa nu intrerupeti tratamentul prescris fara acordul medicului.

Va recomandam sa va programati la medic: https://www.clickmed.ro/medic/ginecologie

Articol de interes: https://sfatulmedicului.ro/Boli-genitale-feminine/dereglarile-ciclului-menstrual_15504

Adriana

acum 6 luni

Va mulțumesc mult pentru răspuns!
Mai am un ușor disconfort, dar nu ca la începutul tratamentului.
Nu am întrerupt și nici nu voi întrerupe tratamentul