tratamen chist

Boli genitale feminine

Postata de monique26 cu 12 ani in urma.

Buna ziua!
am fost la un control ginecologic si mi s-a spus ca am un chist ovrian de 3 cm. Tratamentul propus de doctor este: eficef, flamexin, polygynax si vitamina E. Intrebarea mea ar fi cum vi se pare acest tratament? Multumesc mult.

Raspunsuri (1)

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

Chistul ovarian este asemanator unui sac rotund cu pereti subtiri, plin cu lichid limpede, care se dezvolta in ovar ca parte a procesului normal de producere de ovule. La suprafata ovarului, chistul ovarian seamana cu o umflatura. Un chist ovarian normal poate creste pana la 3.8 cm in momentul in care se pregateste sa elibereze un ovul in abdomen (proces numit ovulatie).Cand un chist ovarian nu elibereaza ovule, continua sa creasca, devenind mai mare decat normalul (chist ovarian functional). Un chist ovarian functional se poate forma si dupa ce ovulul a fost eliberat.
Acesta se manifesta prin mictiuni (urinari) frecvente, daca chistul marit apasa pe vezica urinara, dureri abdominale, modificari ale ciclului menstrual, crestere in greutate.