Transmitere sexuala streptococ agalactiae (grup B)

Boli genitale feminine

Postata de MihaG cu 7 ani in urma.

Buna ziua,

Am fost diagnosticata cu streptococ de grup B in urma examenului bact. secretie uretrala, vaginala, col.
Intrebarea mea este: se poate transmite prin contact sexual sau sex oral partenerului? sau persoanelor din jur? Mai exact care este modalitatea de transmitere a acestui streptococ?

Multumesc.

Raspunsuri (7)

Utilizator11579380030

acum 4 ani

Buna ziua,acest streptococ de grup B nu se transmite la partener,acest virus exista in organismul nostru si se manifesta atunci cand imunitatea scade mai ales la gravide care se stie ca sunt mai predispuse la imbolnaviri pe timpul sarcinii.

Utilizator11570029026

acum 3 ani

Stimata Doamna, orice streptococ se transmite prin secreții, contact sexual neprotejat, folosirea în comun a unor obiecte, prosoape, căni, pahare etc. Foarte greu este de eradicat. De multe ori, toți din casa sunt trimiși sa își facă analize. Am avut asa ceva și am primit tratament 21 de zile pt ca ma dureau și oasele de la infectie. Sănătate!

Utilizator11611352642

acum 3 ani

Ne spuneti ce tratament ati luat? Cum ati scăpat de el?

Utilizator11637940756

acum 2 ani

Cum pot scapa de streptococ beta hemolitic grup B. Menționez am avut intervenție chirurgicala laparoscopie histerectomie, după 6luni am primit rezultat de streptococ. Am făcut tratament local,dar nici un rezultat. Antibiograma ,tetraciclina -rezistent,restul sensibil. Mulțumesc,.

Utilizator11637940756

acum 2 ani

Cum pot scapa de streptococ beta hemolitic grup B. Menționez am avut intervenție chirurgicala laparoscopie histerectomie, după 6luni am primit rezultat de streptococ. Am făcut tratament local,dar nici un rezultat. Antibiograma ,tetraciclina -rezistent,restul sensibil. Mulțumesc,.

anabadilas

acum 2 ani

Buna ziua . Și eu tot streptococ B. Ce tratament trebuie luat ? Am luat antibiotic 7 zile, nu mi a trecut și am mai luat încă 7 zile alt antibiotic (bineînțeles de la doc și cu antibiograma) , tot fără rezultat

Utilizator11705155030

acum 3 luni

Ai reușit să scapi de el pân la urma?