transmitere candida

Boli genitale feminine

Postata de lula_moru cu 14 ani in urma.

Buna, am fost diagnosticata cu candida si am tratat-o cu ovule (lomexim x1, apoi, pentru ca nu trecuse, 10 zile un alt tip de ovule). Crezusem ca am scapat, nu mai aveam niciun simptom. insa se pare ca nu a trecut, am reinceput lomexim.
intrebarea este daca se transmite prin sex oral partenerului.
multumesc

Raspunsuri (2)

Adrienne

acum 14 ani

Se poate transmite prin contactul sexual oral.

Sheila

acum 14 ani

A urmat si partenerul tratament sau doar tu?
Ai facut si o fungigrama pt a vedea la ce medicament cedeaza candida?
Posibil sa nu-ti fi mers tratamentu si vei lua degeaba tratamentul
Da candida se poate transmite prin sex oral.
Dar ai grija pt candida orala exista alt tratament