Testul Papanicolau la virgine

Boli genitale feminine

Postata de nasirc cu 14 ani in urma.

Am o problema mai veche: in 2007 am fost diagnosticata cu vulvovaginita micotica pentru care am primit tratament cu Clotrimazol si Flucovim 150,doza unica, si a avut efect timp de 3 - 4 luni si iar au inceput simptomele (scurgere galbuie branzoasa fara miros, usturimi, mancarimi , senzatia de arsura, jena abia daca puteam sta in fund, aveam dificultate cand mergeam la toaleta ca-mi dadeau lacrimile) am apelat din nou la Clotrimazol, dar de fiecare data recidiveaza. De o luna simptomele sunt mai puternice( secretia e acum verzuie, abundenta in unele zile, am acelasi simptome doar ca ma ia cate-o durere fulger de scurta durata si in partea de sus a pelvisului spre abdomen) si am fost la ginecolog din nou sa ma cosulte. I-am prezentat starea mea si cand i-am spus ca sunt virgina aspus ca nu e necesar sa ma consulte si a dat un diagnostic ( colpita cu anaerabi) dupa discutia avuta si tratament cu Tinidazol 4 tablete doza unica. Cu o zi inainte cand m-am programa pentru consult mi s-a spus ca ar fi nevoie de Testul Papanicolau.
Nu era necesara si o cosultatie, stiu eu nu doar bazata pe vorbe ?
Se poate face Testul Papanicolau in cazul virginelor ?
Scuze daca am scris prea mult dar eram nelamurita in acest sens.
Multumesc mult !

Raspunsuri (5)

nasirc

acum 14 ani

Am o problema mai veche: in 2007 am fost diagnosticata cu vulvovaginita micotica pentru care am primit tratament cu Clotrimazol si Flucovim 150,doza unica, si a avut efect timp de 3 - 4 luni si iar au inceput simptomele (scurgere galbuie branzoasa fara miros, usturimi, mancarimi , senzatia de arsura, jena abia daca puteam sta in fund, aveam dificultate cand mergeam la toaleta ca-mi dadeau lacrimile) am apelat din nou la Clotrimazol, dar de fiecare data recidiveaza. De o luna simptomele sunt mai puternice( secretia e acum verzuie, abundenta in unele zile, am acelasi simptome doar ca ma ia cate-o durere fulger de scurta durata si in partea de sus a pelvisului spre abdomen) si am fost la ginecolog din nou sa ma cosulte. I-am prezentat starea mea si cand i-am spus ca sunt virgina aspus ca nu e necesar sa ma consulte si a dat un diagnostic ( colpita cu anaerabi) dupa discutia avuta si tratament cu Tinidazol 4 tablete doza unica. Cu o zi inainte cand m-am programa pentru consult mi s-a spus ca ar fi nevoie de Testul Papanicolau.
Nu era necesara si o cosultatie, stiu eu nu doar bazata pe vorbe ?
Se poate face Testul Papanicolau in cazul virginelor ?
Scuze daca am scris prea mult dar eram nelamurita in acest sens.
Multumesc mult !

nasirc

acum 14 ani

Draga, Katy, iti multumesc foarte mult, intradevar mi-a fost de ajutor informatia data de tine.
M-am gandit sa-ti spun ca am cerut parerea altui specialist.
Azi am fost la un alt medic care ma consultat pe masa ginecologica, si mi-a adresat o serie de intrebari. Mi-a acordat deosebita atentie ca un adevarat profesionist. Doctorul mi-a pus diagnosticul de vulvovaginita micotica iatrogena, a mai spus ca e destul de urata si mi-a recomandat tratament antimicotic (Flucoric 150, Clotrimazol si pentru igiena intima Lactacyd femina), reexaminare dupa tratament, vaccinul contra cancerului de col uterin Cervarix ( in privinta acestui vaccin mi-a recomandat sa colaborez cu medicul meu de familie ). Acum voi tine tratamentul 14 zile si merg la un nou consult.
Si eu iti dores numai bine !

Adrienne

acum 14 ani

Ma bucur ca ai dat peste un om competent si cu intelegere. Bafta in continuare si nu te opri pana nu se obtine vindecarea, pentru a evita unele repercusiuni, in viitor. Multa sanatate !

cristina

acum 14 ani

da ma rog sa iti bagi o doza de virus hpv in tine ca sa fie mai bine si preventiv dctorul acela dragut a zis sa faci vacin ca atunci cind iti incepi viata sexuala sa nu faci cancer de col se face testul papanicolau oricind pt ca e din secretie si nu te dezvirgineaza mai citeste despre vaccin acum avem acces la informatii la fel nca gripa porcina eu nu am facut niciodata vaccin de gripa de hpv smd

nasirc

acum 14 ani

Multumesc de sfaturi.E ok, m-am documentat.
Nu este doar pentru mine, draga Cristina, sunt atatea tinere care nu stiu lucrurile astea si iata ca gresesc, e bine sa cunoasca.
Referitor la vaccin , ai dreptate , eu nu-l fac pentru ca nu am nici o certitudine si e discutabil........
Nimeni nu zice ca e regula sa ai cancer in viata......de aceea e bine sa ne documentam din diferite surse si mai ales sa vedem si alte opinii.