testul babes papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de joo80 cu 14 ani in urma.

Buna ziua.
ad dori sa stiu daca testul Babes Papanicolau depisteaza infectii sau boli cu transmitere sexuala. Multumesc

Raspunsuri (3)

Adrienne

acum 14 ani

Pentru infectii sau BTS este de ajuns o analiza de sercretie vaginala. Testul BP arata daca exista deja transformari ale celulelor. Daca este 0 sau I este f. bine, daca este II indica o inflamare obisnuita, daca este III, IV, sau chiar mai mult, incep problemele, de la usor la complicat.

joo80

acum 14 ani

multumesc pentru raspuns. testul mi-a iesit de de grad 2, iar dr nu mi-a dat nici un tratament , a spus ca e ok. Atunci sa inteleg ca nu am nici o infectie sau virus?

Adrienne

acum 14 ani

Exact ! testul este bun [ asa iese de obicei, 0 sau I este f. rar ] iar ca secretie........nu ai nicio infectie. Multa sanatate !