test Papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de giorgiana deuta cu 7 ani in urma.

Buna ziua,
va rog sa-mi spuneti cum se interpreteaza rezultatele primite de mai jos:
Examen citologic: 1 frotiu conventional.
Metoda coloratia Papanicolaou
Celule epiteliale scuamoase superficiale singulare foarte putine.
Microscopic:
Concluzie: Diagnostic citologic limitat de hipocelularitatea esantionului primit.
Recomand reevaluare citologica.
Multumesc.

Raspunsuri (1)

Dr. Lavinia Ivanescu

acum 7 ani

Buna ziua , proba trimisa catre laborator este neconforma si deci imposibil de analizat corect . In buletinul de analiza va recomanda sa repetati recoltarea . Va recomand efectuarea testului Babes Papanicolau in mediu lichid si medicul sau asistenta care recolteaza proba sa vada prezentul buletin de analiza .