test Papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de Marioara17 cu 11 ani in urma.

Buna! am facut de curand testul babes papanicolau si a iesit : Calitate frotiu : satisfacator.
Rezultat : Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne.

Diagnostic: frotiu citologic inflamator,
Nu mai am rabdare pana o sa ajung la medic.
Sunt motive sa ma ingrijorez?

Raspunsuri (2)

Medic SfatulMedicului

acum 11 ani

Se pare ca sunt doar modificari de tip inflamator- probabil secundare unei infectii. Nu sunt alte leziuni descrise care sa dea ingrijorare. Este bine sa efectuati si examenul secretiei vaginale care pune in evidenta tipul de infectie.

hermina petrea

acum 8 ani

Buna seara. Am facut un examen citologic PAP in mediu lichid si am primit un diagnostic: Negativ pentru leziuni intraepiteliale sau maligne, frotiu atrofic inflamator.
La secretie vaginala am obtinut: epitelii poligonale, PMN rare, flora microbiana polimorfa si T,N,M absent.
Cultura secretie col/ bogata flora polimorfa. Mentionez ca sunt la menopauza si am 53 de ani.
Este doar o infectie sau este ceva mai grav?
Va multumesc.