Test Papanicolau

Boli genitale feminine

Postata de Sim13 cu 12 ani in urma.

Ar trebui sa-mi fac griji? Tocmai ce am luat rezultatele analizelor Papanicolau, insa abia saptamana viitoare pot ajunge la clinica pentru a mi se explica mai exact care este rezultatul. Daca se poate sa ma ajutati dvs.pana ajung acolo, ar fi ideal, macar sa stiu daca ar trebuii sa-mi fac griji in continuare sau nu. Rezultatul suna cam asa: Altele Flora microbiana POLIMORFA
Alte modificari nonneoplazice: Modificari celulare reactive asociate cu: inflamatia DA, V.Recomandari:.
O noua prelevare DA,De urmarit evolutia:citologica NU, colposcopica NU, biopsie urgenta NU, examen bacteriologic NU.

Descriere citologica: MODERAT fond inflamator acut si hemoragic. Alterari celulare de natura inflamatorie. Procese de reparatie celulara cu metaplazie pavimentoasa in curs de maturare si matura.
Flora microbiana POLIMORFA

Concluzie: Frotiu de tip inflamator-reparator.

In rest, toate celelate sunt bifate cu NU. Va rog sa-mi spune-ti parerea dvs. Sunt foarte ingrijorata. Va multumesc anticipat!

Raspunsuri (5)

Pena

acum 12 ani

Ai numai o inflamatie care se va vindeca in urma tratamentului pe care ti-l va recomanda doctorul. Probabil ovule, antiinflamatoare, spalaturi. Dupa ce faci tratamentul si respecti indicatiile doctorului(posibil lipsa relatiilor sexuale), sa mergi NEAPARAT la control pt a verifica vindecarea deplina ori, daca este cazul sa mai faci vreun tratament.Sanatate.

Sim13

acum 12 ani

Multumesc mult!

Dr. Cristian Irina

acum 12 ani

rezultatul indica o inflamatie locala. medicul ginecolog va recomanda tratamentul local si/sau sistemic.
se va respecta o igiena corecta genitala si sexuala.

Sim13

acum 12 ani

Va mulțumesc pt. răspuns!

cretu ramona diana

acum 12 ani

va rog daca se poate sa-mi explicati acest rezultat sunt disperata "negativ pt o leziune intraepiteliala sau maligna"